Foden’s Triumphs at Tameside
Winning 8 of the local titles at the Tameside Whit Friday this weekend, Foden’s have once again proved themselves to be the band to beat at this fabulous competition.
Results*:
1. Foden's £2,000
2. Rothwell Temperance £1,000
3. Elland Silver £750
4. Hammonds Saltaire
5. Northop Silver
6. Ratby
Local Championship:
1.Ashton-under-Lyne £750
2. Mossley £600
3. Stalybridge Old £400
Highest Placed Bands in Sections 1-4
First Section: Eccles Borough £500
Second Section: Meltham & Meltham Mills £400
Third Section: Hoover (Bolton) £350
Fourth Section: Stacksteads £300
Youth Championship:
1. Macclesfield Youth — £200
2. Mossley Hollins School — £100
Dukinfield (Albion Hotel)
(44 Bands)
Adjudicator: Nigel Lawless
1. Rothwell Temperance — £350
2. Elland Silver — £175
3. Wingates — £125
4. Foden's
Highest Placed First Section:
1. Eccles Borough — £100
Highest Placed Second Section:
1. Besses o' th' Barn — £100
Highest Placed Third Section:
2. Darwen — £75
Highest Placed Fourth Section:
1. Stacksteads — £50
Highest Placed Local:
1. Ashton-under-Lyne — £200
2. Mossley — £150
3. Stalybridge Old — £100
Youth:
1. Mossley Hollins — £100
2. Macclesfield Youth — £50
Deportment: Rong Brass — £50
Youth Deportment: Hattersley Brass — £50
Broadoak:
(40 Bands)
Adjudicator: Duncan Beckley
1. Foden's — £500
2. Rothwell Temperance — £250
3. Hammonds — £150
4. Ashton-under-Lyne — £120
Highest Second Section:
1. Meltham & Meltham Mills — £80
Highest Third Section:
1. Hoover (Bolton) — £80
Highest Fourth Section:
1. Stacksteads — £70
Highest Local:
1. Mossley — £70
2. Stalybridge Old — £50
Highest Placed Junior:
1. Macclesfield Youth — £50
2. Hattersley Brass — £30
Deportment: tbc — £50
Junior Deportment: tbc — £ 30
First Band to Play: Rode Hall Silver — £25
Carrbrook:
(37 Bands)
Adjudicator: John Davies
1. Foden's — £600
2. Northop Silver — £300
Highest Second Section:
1. Marple — £150
Highest Third Section:
1. Valley Brass — £125
Highest Fourth Section:
1. Skeie Brass — £100
Highest Local:
1. Ashton-under-Lyne — £80
Highest Youth:
1. HD9 Youth — £60
2. Mossley Hollins — £50
Deportment: Macclesfield Youth — £50
First to play:Long Eaton
Stewards Award: tbc
Denton:
(37 Bands)
Adjudicator: Mike Lyons
1. Northop Silver — £250
2. Elland Silver — £150
3. Ratby Co-op — £100
Highest First Section:
1. Mossley — £100
Highest Second Section:
1. Besses o' th' Barn — £80
Highest Third Section:
1. Stalybridge Old — £80
2. Darwen Brass — £30
Highest Fourth Section:
1. Arnfield Brass — £50
2. Rode Hall Silver — £30
Highest Placed Junior:
1. Mossley Hollins School — £60
2. Macclesfield Youth
Best Cornet: Elland Silver — £40
Best Trombone Section: Ratby Co-op — £90
Best Junior Cornet: Macclesfield Youth — £50
Best Fourth Section Basses: Rode Hall Silver — £30
Best Local: Ashton-under-Lyne — £80
Deportment: Ashton-under-Lyne — £15
Prize Draw: Cadishead Public — £25
First Band to Play: Rong Brass — £15
Best Local: — £80
Deportment: — £15
Prize Draw: — £25
First Band to Play: — £15
Droylsden:
(33 Bands)
Adjudicator: Dave Lea
1. Foden's — £400
2. Rothwell Temperance — £200
3. Ratby — £100
4. Elland Silver
5. Ashton-under-Lyne
6. Hammonds
7. Wingates
Highest First Section:
1. Mossley — £175
2. Silk Brass — £75
Highest Second Section:
1. Meltham & Meltham Mills — £100
2. Hazel Grove — £50
Highest Third Section:
1. Stalybridge Old — £75
Highest Fourth Section:
1. Arnfield Brass — £50
Youth:
1. Macclesfield Youth — £100
First Band to Play: Rode Hall
Steward's Prize: St John's Castle — £50
Dukinfield: Tame Valley
(48 Bands)
Adjudicator:Benjamin Richteon
1. Foden's — £400
2. Rothwell Temperance — £200
3. Hammonds — £100
Highest Placed First Section:
1. Middleton — £200
Highest Placed Second Section:
1. Marple — £100
Highest Placed Third Section:
1. Hoover (Bolton) — £100
Highest Placed Fourth Section:
1. Stacksteads — £100
Highest Placed Local:
1. Mossley — £200
2. Ashton-under-Lyne — £150
3. Mossley Hollins — £100
Youth:
1. HD9 — £100
2. Hattersley Brass — £50
Heyrod:
(31 Bands)
Adjudicator: Martin Heartfield
1. Foden's — £600
2. Rothwell Temperance — £280
3. Hammonds — £200
Highest Placed First Section:
1. Eccles Borough — £150
Highest Placed Second Section:
1. Marple — £100
Highest Placed Third Section:
1. Valley Brass (Haydock) — £50
Highest Placed Fourth Section:
1. Skeie Brass — £50
Highest Placed Local:
1. Ashton-under-Lyne
Highest Placed Youth:
1. Macclesfield Youth
2. Mossley Hollins
Best Cornet: Rothwell Temperance — £50
Deportment: Silk Brass — £50
Junior Deportment:
Hurst Cross:
(41 Bands)
Adjudicator: Richie Howard
1. Rothwell Temperance — £300
2. Foden's — £150
3. Elland Silver — £100
Highest First Section:
1. Eccles Borough — £100
2. Mossley — £50
Highest Second Section:
1. Bollington Brass — £100
Highest Third Section:
1. Stalybridge Old — £100
Highest 4th Section:
1. Stacksteads — £100
2. St John's (Mossley) — £50
Highest Placed Youth:
1. Mossley Hollins — £100
2. Macclesfield Youth — £50
Highest Local:
1. Ashton-under-Lyne — £75
First Band to Play: St John's (Mossley) — £25
Last Band to Play: Northop Silver — £25
Deportment: Macclesfield Youth — £25
Stalybridge Labour Club:
(39 Bands)
Adjudicator: Paul Norley
1. Foden's — £400
2. Wingates — £200
3. Northop Silver — £100
Highest Placed First Section:
1. Rong Brass — £50
Highest Placed Second Section:
1. Slaithwaite — £50
Highest Placed Third Section:
1. Valley Brass (Haydock) — £50
Highest Placed Fourth Section:
1. Arnfield Brass — £50
Highest Placed Youth:
1. Mossley Hollins — £50
2. Hattersley Brass — £30
Highest Placed Local:
1. Ashton-under-Lyne — £100
2. Mossley — £50
First band to play: Long Eaton — £20
Deportment: Arnfield Brass — £20
Junior Deportment: Mossley Hollins — £20
Stalybridge Celtic:
(41 Bands)
Adjudicator: C Evans
1. Foden's — £400
2. Rothwell Temperance — £250
3. Elland Silver — £150
Highest Placed First Section:
1. Silk Brass — £!00
Highest Placed Second Section:
1. Hazel Grove — £100
Highest Placed Third Section:
1. Darwen Brass — £75
Highest Placed Fourth Section:
1. Rode Hall Silver — £75
Highest Placed Local:
1. Ashton-under-Lyne — £100
2. Mossley — £50
Highest Placed Youth:
1. Macclesfield Youth — £100
2. Hattersley Brass — £50
Best Cornet: Foden's — £25
First band to play: Hattersley Brass — £25
Mossley:
(31 Bands)
Adjudicator: Garry Hallas
1. Foden's — £750
2. Hammonds — £500
3. Northop Silver
Highest Placed Second Section
1. Besses Boys — £100
Highest Placed Third Section:
1. Hoover (Bolton) — £75
Highest Placed Fourth Section
1. St John's (Mossley) — £75
Highest Placed Local:
1. Ashton-under-Lyne — £250
2. Middleton — 100
Highest Placed Youth:
1. Mossley Hollins — £100
Best Cornet: Middleton — £25
Deportment: Bollington Brass — £50
Junior Deportment: Macclesfield Youth — £50
First Band to play: Greenfield — £50
*https://www.tamesidebrassbands.org/
These results confirmed by Tameside are preliminary, pending an investigation by the AoBBA as of 17.06.2019