British 'Nationals' line-ups announced
Eight Regional Championships have now taken place throughout the UK and the full list of qualifiers for the National Brass Band Championships, in all five sections, are now known.
Championship Section
Competing on Saturday 12th October, 2019 at The Royal Albert Hall, London, will be the following Championship Section qualifiers:
Aldbourne
Black Dyke
Brighouse & Rastrick
Carlton Main Frickley Colliery
The cooperation band
Cory
Desford Colliery
East Yorkshire Motor Services
Flowers
Friary
Foden's [Defending Champion]
Grimethorpe Colliery
Gus
Leyland
Northop Silver
Pemberton Old Wigan DW
Reg Vardy
Tredegar
Whitburn
Zone One
First Section
Competing on Saturday 14th September, 2019 at at The Centaur, Cheltenham will be the following First Section qualifiers:
Amersham
Bodmin Town
Boarshurst Silver
Burry Port Town
Enderby
Fulham
Goodwick
Hatfield & Askern Colliery
Hucknall & Linby MC
J36 Brass
Kirkintilloch Band
Michlemersh Silver
Old Silkstone
Rainford Silver
Ripon City
Unison Kinneil
Second Section
Competing on Sunday 15th September, 2019 at at The Centaur, Cheltenham will be the following Second Section qualifiers:
Bedford Town
Besses Boys
Bollington Brass
Chapeltown
Coalburn Silver
Cockerton
Epsom & Ewell Silver
Farnworth & Walkden
Gresley Colliery
Newmains & District
Newport Borough
North Skelton
Rolls Royce (Derby)
Royal Buckley Town
Sidmouth Town
South Yorkshire Police
Tendring Brass
Weston Brass
Third Section
Competing on Sunday 15th September, 2019 at at The Centaur, Cheltenham will be the following Third Section qualifiers:
Bearpark & Esh Colliery
Chichester City
Epping Forest
Gosport Solent Brass
Hawk Green (Marple)
Irvine & Dreghorn
Kippax
Perthshire Brass
Poole Borough
Raunds Temperance
South Molton Town
Stamford Brass
Taff Vale
Trimdon Concert Brass
Uppermill
Valley Brass (Haydock)
Wetherby Silver
Fourth Section
Competing on Saturday 14th September, 2019 at at The Centaur, Cheltenham will be the following Fourth Section qualifiers:
Barnsley Metropolitan
Barrhead Burgh
Burneside Brass
Cottenham Brass
Great Yarmouth Brass
Gwaen Cae Gurwen
Maltby Miners
Melton
Nailsworth Silver
Newland Concert Brass
Ratby Co-operative Mid
Redruth Town
Rode Hall Silver
Sale Brass
Seindorf Beaumaris
Shipston Town
Simon Langton Brass
Tewit Silver
Usk
Woughton Silver